Netanyahu’dan yardım kuruluşu çalışanlarının öldürülmesine ilk yorum

Netanyahudan yardim kurulusu calisanlarinin oldurulmesine ilk yorum

Netanyahu’dan yardım kuruluşu çalışanlarının öldürülmesine ilk yorum

Gazze Şeridi’nde uluslararası yardım kuruluşunun konvoyuna yapılan saldırıda 7 Batılı çalışanın öldürülmesini değerlendiren Binyamin Netanyahu, soruşturma başlatıldığını belirterek savaşlarda bu tür olayların normal olduğunu söyledi.

Netanyahu'dan yardım kuruluşu çalışanlarının öldürülmesine ilk yorum

AA

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de katliama devam ediyor.

Bu kez bölgedeki yardım kuruluşu görevlileri hedef alındı.

İsrail ordusundan konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, saldırının, Gazze’de ihtiyaç sahiplerine gıda götüren ABD Merkezli World Central Kitchen (WCK) çalışanlarının “trajik ölümüyle” sonuçlandığını kaydetti.

Soruşturma başlatıldı

Olaydan “derin üzüntü” duyduklarını ifade eden ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Hagari, saldırıyı detaylıca incelemek ve benzeri olayların yaşanmasını azaltmak için “soruşturma” başlatacaklarını bildirdi.

Hagari, ayrıca soruşturma sonuçlarını “şeffaf biçimde” paylaşacaklarını iddia etti.

1712080471 681 Netanyahudan yardim kurulusu calisanlarinin oldurulmesine ilk yorum

Netanyahu: Savaşlarda bu tür olaylar olur

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, ordunun Gazze Şeridi’nde uluslararası yardım konvoyuna düzenlediği saldırıda çoğu Batı uyruklu 7 kişiyi öldürmesine ilişkin, “Maalesef gece yaşanan trajik bir olayda kuvvetlerimiz Gazze Şeridi’ndeki masum insanlara kazara zarar verdi. Savaşlarda bu tür olaylar olur, bunu sonuna kadar araştıracağız. İlgili hükümetlerle iletişim halindeyiz. Bunun yeniden olmaması için her şeyi yapacağız.” ifadesini kullandı.

1712080471 896 Netanyahudan yardim kurulusu calisanlarinin oldurulmesine ilk yorum

Katz saldırıda öldürülenlerin ailelerine başsağlığı diledi

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, İsrail saldırısında öldürülen WCK çalışanlarının ailelerine başsağlığı diledi.

Paylaşımında ABD, İngiltere, Avustralya ve Polonyalı mevkidaşlarına atıf yaparak, saldırıda öldürülenlerin ülkelerine de başsağlığı dileğinde bulunan Katz, “Gelecekte yardım çalışanlarının emniyetini ve güvenliğini garanti etmek için gerekli sonuçların çıkarılmasını sağlamak amacıyla olay yetkili makamlarca soruşturulacak.” ifadelerini kullandı.

1712080471 949 Netanyahudan yardim kurulusu calisanlarinin oldurulmesine ilk yorum

Yardım kuruluşu konvoyu, saldırı öncesinde İsrail ordusunu bilgilendirmiş

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin Deyr el-Belah bölgesinde hedef aldığı ve çoğu Batı uyruklu 7 kişinin öldürüldüğü, yardım kuruluşu konvoyu hakkında önceden bilgilendirildi.

Yardım konvoyunun saldırı öncesinde İsrail ordusuyla koordinasyon sağladığı belirtilirken, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin, Güney Komutanlığı ve ordunun sivil idari işlerine bakan COGAT ile “tehlikeli” diye nitelediği olayın detaylarını görüştüğü paylaşılmıştı.

Gazze’nin Deir el-Belah bölgesinde, ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu World Central Kitchen (WCK) çalışanlarını taşıyan konvoy, İsrail ordusu tarafından vurulmuştu. Saldırıda, Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından WCK’nin bölgedeki operasyonlarını derhal durdurduğu ve gelecekteki çalışmalar için de yakın zamanda karar alınacağı belirtilmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)