Hamas: Ateşkes görüşmelerinde ilerleme yok

Hamas Ateskes gorusmelerinde ilerleme yok

Hamas: Ateşkes görüşmelerinde ilerleme yok

Hamas: Ateşkes görüşmelerinde ilerleme yok

Kahire’deki ateşkes görüşmelerine katılan bir Hamas yetkilisi ateşkes görüşmelerinin çıkmaza girdiğini açıkladı. Hamas yetkisi Osama Hamdan, Hamas’ın esneklik göstermesine rağmen ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedilemediğini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde İsrail heyeti, yeni bir ateşkes taslağını arabulucular aracılığıyla Hamas’a sunmuştu.

Kahire’de ateşkes görüşmeleri sürerken geçtiğimiz günlderde İsrail, Hamas’a sunulmak üzere yeni bir teklif taslağı hazırlandığını duyurdu. Taslağın Hamas yetkililerine sunulmasının ardından ilk açıklama geldi. Görüşmelerde yer alan üst düzey Hamas yetkisi Osama Hamdan, Hamas’ın esneklik göstermesine rağmen ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedilemediğini bildirdi.

İsrail heyeti, Tel Aviv ile Hamas arasında esir takası ve Gazze’de ateşkes için müzakereler kapsamında 31 Mart’ta Mısır’a gitmişti. İsrail kamu yayın kuruluşu KAN, ABD, Mısır ve Katarlı yetkililerin İsrail ile Hamas arasında esir takası ve ateşkes müzakerelerini ilerletmek için geliştirilen çerçeveyi tartışmak üzere bir araya geleceğini bildirmişti.