İBB Başkanı İmamoğlu, elektrikli metrobüsün test sürüşüne katıldı – Son Dakika Türkiye Haberleri

IBB Baskani Imamoglu elektrikli metrobusun test surusune katildi Son

İBB Başkanı İmamoğlu, elektrikli metrobüsün test sürüşüne katıldı – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul halkı için en doğru tercihi yapmak istediklerini dile getiren İmamoğlu, temel prensiplerinin sürdürülebilirlik ve dayanıklılık olduğunu belirtti.

“20 DAKİKA ŞARJLA ORTALAMA 50 KİLOMETRE MENZİL YAPILABİLİYOR”

İETT Genel Müdürü İrfan Demet de elektrikli metrobüs aracının, dizel metrobüslere göre yüzde 60 yakıt tasarrufu sağladığını, 100 bin kilometrede 2,5 milyon lira yakıt tasarrufu oluşturduğunu söyledi.

Bu yatırımla ayrıca 300 ton karbondioksit salınımının önüne geçmeyi planladıklarını aktaran Demet, şunları kaydetti:

“Ayrıca elektrikli metrobüs sessiz çalışarak kentteki gürültü kirliliğinin de önüne geçecek. Çift yönlü sürüş imkanı tanıyan elektrikli metrobüs, 40 metre uzunluğunda ve 4 vagonlu.

Yolcu taşıma kapasitesi, metrobüs filosundaki en uzun araçtan yüzde 50 daha fazla ve 420 kişi taşıma kapasitesine sahip. Test aracının menzili yaklaşık 80 kilometre. Modüler batarya yapısı sayesinde, daha uzun menzil için, daha fazla batarya eklenebiliyor. 800 kilovat güçte, 20 dakika şarjla ortalama 50 kilometre menzil yapılabiliyor.”

Edirnekapı Garajı’ndan başlayan ve Avcılar Kampüs durağına kadar devam eden test sürüşüne İmamoğlu’nun yanı sıra Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen, Avcılar Belediye Başkanı Utku Caner Çaykara da katıldı.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin