Fenerbahçe’de tarihi kongre | Ali Koç: Ligden çekilme opsiyonumuzu masadan kaldırıyoruz

Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan

Fenerbahçe’de tarihi kongre | Ali Koç: Ligden çekilme opsiyonumuzu masadan kaldırıyoruz

Fenerbahçe'de tarihi kongre | Ali Koç: Ligden çekilme opsiyonumuzu masadan kaldırıyoruz

Fenerbahçe’nin olağanüstü genel kurul toplantısı öncesi taraftarlar, üyeler ve yönetim kurulu Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde yerlerini aldı. Ali Koç ve İsmail Kartal stadyuma girişlerinde uzun süre alkışlandı. Kongre Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar’ın konuşmasıyla başladı. “Ligden çekilme opsiyonumuzu masadan kaldırıyoruz” diyen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, “Trabzon maçında yaşananlar planlı ve organize bir şekilde gerçekleşmiştir. Kim üzerine alınırsa alınsın. Bu duruma göz yumulmuş, müsaade edilmiştir. Gergin geçeceği belli bir maçta vali ve emniyet müdürlüğü gereken güvenliği sağlayamamıştır.” dedi.

1712081567 543 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Fenerbahçe’de olağanüstü genel kurul öncesi başkan Ali Koç ve futbol A takımının teknik direktörü İsmail Kartal, Ülker Stadı’na geldi.
1712081567 950 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Ali Koç ve İsmail Kartal’a, futbolculardan Bright Osayi-Samuel ve Ferdi Kadıoğlu da eşlik etti.
1712081567 903 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Başkan Koç ve beraberindekiler, tribünlerde yerini alan kongre üyeleri tarafından uzun süre alkışlandı.
1712081567 231 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Toplantıda başkanlığını açıklayan Sadettin Saran da yer alıyor.
1712081567 464 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Gündemde futbol faaliyetlerinin durdurulması ya da ligden çekilme maddeleri de yer alıyor.
1712081567 530 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Erol Bilecik, “Minimum yeterlilik sayısı 22.588’i aşmış bulunmaktayız.” dedi.
1712081568 45 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Kongre Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar’ın konuşmasıyla başladı.
1712081568 201 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
Dündar’ın ardından konuşan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un açıklamalarından öne çıkanlar:
“İşimiz çok, anlatacağımız konular çok. Olağanüstü diyorum çünkü toplantı olduğu için değil, Ramazan ayında olmamız ve çok kısa bir sürede duyuru yapmamıza rağmen burada bu kadar sayıya ulaştığınız için çok teşekkür ediyorum.
Burada bu sayıyı yakalamamızı istemeyen düşmanlarımızın yanında dost bildiklerimiz de vardı. Bu takılımla dosta güven, düşmana korku salan bir tepki verdiniz. Helal olsun size!
Yıllardır sadece sportif alanda değil; hukuki, ekonomik, siyasi, sosyal birçok alanda ağır bir mücadeleyi sürdürmek zorunda bırakıldık.
Planlı ve organize bir zorbalıkla emeğimizden alınmaya, emeklerimiz çalınmaya teşebbüs edilmiştir. Korkarım bu teşebbüsler sezon sonuna kadar devam edecektir.
Trabzon maçında yaşananlar planlı ve organize bir şekilde gerçekleşmiştir. Kim üzerine alınırsa alınsın. Bu duruma göz yumulmuş, müsaade edilmiştir. Gergin geçeceği belli bir maçta vali ve emniyet müdürlüğü gereken güvenliği sağlayamamıştır.
Maça gelen taraftarlar aranmamıştır. Passolig kartları tüm takım taraftarlarına açılmıştır. Maskeli taraftarlara nasıl oluyorsa göz yumulmuştur. Karadeniz insanı merttir. Mert olan insan, tribünde maskeyle durmaz. Zaten onlardan biri sahaya atladı. Kendisini savunan oyuncularımız ve kulüp çalışanlarımız PFDK’ya sevk edilmiştir.
TFF’nin yabancı gözlemcisi Halil Umut Meler’e neredeyse tam puan, yani 91 puan vermiş.”
1712081568 169 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
“Oyuncularımız kahramanca armalarını temsil ettiler. Mert Hakan eli cebinde gelmiş. Neresiyle gelseydi? Tünel videolara ulaşmak istiyoruz, onlara da yok diyorlar. Hem bu maçta hem de daha evvel bu şehirde oynanan maçlar bize gösteriyor ki, bu verilmeyen cezalara göre sanki orası özerk bir bölge. Orada yaşananlar, linç teşebbüsleri.
Buraya gelip haksızlığa karşı isyanınızı gösterdiğiniz için bana hayatımın en büyük gururunu yaşattınız. Fenerbahçe’nin tek başına da kalsa dimdik ayakta duracağının en güzel ifadesi de bu topluluktur. Sizin başkanınız olmaktan iftihar ediyorum.
İki alternatifimiz var. Biri hiçbir şey yapmamak diğeri futbol faliyetlerini askıya almak. Hergün ölmektense birgün ölmek için sizlerin huzuruna çıktık.
Takımımızla konuşmaya gittik. Kaptanlar ve hocamız söz aldı. Onlar Trabzon’dan müthiş bir kenetlenmeyle geldiler. Gözlerimin içine bakıp ‘Sonuna kadar emeğimizle, terimizle, kanımızla mücadele etmek istiyoruz. Şampiyon olacağız’ dediler.
‘Hiçbir şey yapmamak en kötü tercihtir’ dendi. ‘En güçlü mesajı verirken en az zararı veren formülü seçmeliyiz’ dendi. Esas mücadele bugünden itibaren başlıyor. Bu gece burada karar vereceğiz.
Ligden çekilmeyelim görüşü ağır bastı. Faaliyetleri donduralım. Bir alt ligde benzer sorunlar olacak. Lige genç takımla devam edelim görüşü çıktı. Bizim görüşümüz futbol faaliyetlerini askıya almayı değerlendirmiyoruz. Ligden çekilmenin başka yöntemi üst üste 2 maça çıkmamak.
UEFA’yla konuştuk ve görüş aldık. ‘Seneye alt ligdeyiz ama ikinciliğimiz garanti. Avrupa’da oynayabilir miyiz?’ dedik. UEFA, bu konuda yetkilinin federasyon olduğunu söyledi.
Ligden çekilme opsiyonumuzu 3 ay sonraki genel kurula kadar masadan kaldırıyoruz. Çıkın ne yapacaksınız yapın şampiyonluğu bize getirin.
Diğer opsiyonumuz Süper Kupa… İki kere taraftarımıza çağrıda bulundum. Bilet almayın, plan yapmayın diye. Biri Süper Kupa’ya hiç çıkmamak diğeri U19 ile çıkmak. 
“Süper Kupa maçına U19 ile çıkma opsiyonunu sizlere soracağız! Önümüzdeki sezon Türkiye Kupası’nda yeni bir format olacak. O formatı Fenerbahçe’siz yapsınlar.”
1712081568 396 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
İşte tarihi kongrede öncesi yansıyan kareler…
1712081568 812 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
1712081568 18 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
1712081568 353 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
1712081568 908 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
1712081568 610 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
1712081568 779 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan
1712081568 1 Fenerbahcede tarihi kongre Ali Koc Ligden cekilme opsiyonumuzu masadan